Etkili Bir CV’de Olması Gerekenler?

Etkili Bir CV’de Olması Gerekenler?

CV nasıl hazırlanır? Eminiz ki bu soru birçok insanın aklını kurcalıyordur. Türkçe’de özgeçmiş denilen bu uygulama, Buca iş ilanlarında oldukça işinize yarayacaktır. Kişisel bilgilerinizin ve iş tecrübelerinizin kısaca anlatıldığı bu kağıt, işe alınıp alınmayacağınızı gösterecektir. Lakin bu özgeçmiş alelade bir şekilde hazırlanmamalıdır. Kendinizi ve iş geçmişinizi detaylı ve resmi bir dilde anlatmaya özen göstermelisiniz. Samimi bir dil ve laubali söylemler içeren CV’ye daha incelenmeden elveda denecektir. Özellikle kurumsal bir firmaya başvuru yapıyorsanız kesinlikle net olmalı ve harf hatası yapmamalısınız. Gelin bir CV’de olması gerekenler nelerdir beraber bakalım.

Özgeçmiş Detayları Nasıl Olmalıdır?

Örneğin Buca iş ilanlarında beğendiğiniz bir muhasebe işi buldunuz. İşveren sizden bir cv istedi. Bunun için kişisel bilgilerinize isim, doğum tarihi, adres, telefon numarası, e-mail bilgileriniz yer almalıdır. Hazırladığınız cv bir sayfayı geçmemelidir. Daha sonra eğitim bilgileri bölümünde okuduğunuz okul, mezun puanınız, aldığınız sertifikalar, kursları buraya eklemelisiniz. İş tecrübelerinizi anlatırken çalıştığınız yılı, pozisyonu, hangi ilde olduğunu ve çalışma ortamınızdan kısaca bahsedin.

İlgi alanları ve başarılar kısmında genel geçer bilgiler yerine (film izlemek) gibi daha ilginç ve detaycı şeylerden bahsedebilirsiniz. Bu işverenin ilgisini cezp edecektir. Beceriler kısmında ise varsa yabancı diller, bilgisayar programcılığınız hakkında bilgiler verebilirsiniz. Eğer iyi bir üniversiteden mezunsanız ve hocalarınızla iletişiminiz iyiyse referanslar kısmında bundan bahsedebilirsiniz.

Bir Özgeçmişte Olmaması Gerekenler?

Buca iş ilanlarındaki her işveren CV’lerde bazı hususlara dikkat etmektedir. Bu hususlardan bazıları kesinlikle kurumsal bir imaj yaratmaktır. Örneği e-mail adresiniz isim ve soy isimden oluşması daha hoş duracaktır. Her daim özgüveninizin tam olduğunu hissettiren net cümleler kurmaya özen gösterin. Aldatıcı bilgiler kesinlikle vermeyin. Nasıl olsa incelemezler düşüncesi oldukça yanlıştır. Özellikle kurumsal bir firmaysa doğru olup olmadıklarını araştırırlar. Aynı formatta özgeçmişler oluşturmak yerine diğer insanlardan farkınızı ortaya koyarak,  Buca iş ilanlarındaki işverenlerin dikkatini çekebilirsiniz.

Eğer başvuruda bulunacağınız firma tanınan bir firmaysa internette kısa bir araştırma yaparak, özgeçmişiniz için iyi fikirler edinebilirsiniz. Bir nevi gönlünü çalmak gibi. CV’ye ekleyeceğiniz fotoğraf kesinlikle iyi görünmelidir. İlkokuldan kalma bir fotoğraf, biraz gülünç kaçabilir. Son 6 önce çekilmiş fotoğraf uygun olacaktır. Cümleleri yazarken büyük yazmayın ve altını çizmeyin. Bu işvereni ciddiye almadığınızı gösterir. A4 kâğıdında, Times New Roman yazı tipinde 12 punto kullanarak hazırlamanız gerekmektedir. İnternet üzerinden gönderim yapacaksanız, özgeçmişin uygun formatta olduğuna emin olun. Çünkü onlarca CV arasında bir tek şansınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir