Kariyerinizde Emin Adımlarla İlerlemek İçin İpuçları

Kariyerinizde Emin Adımlarla İlerlemek İçin İpuçları

İş arıyorum, fakat bulamıyorum” birçok insanın tekrar ettiği sorulardan biridir. Geçmiş yaşamın dayanışma ve yardımlaşma düşüncesinin yerini para almasıyla birlikte, herkes kolay para kazanmanın yollarını aramaktadır. Emin olun bu o kadar kolay olmasa da ne yaptığınızı bildikten sonra diğerlerinden bir adım öne çıkabilirsiniz. 20’Li yaşlarında birçok insan kariyerinin zirvelerini görmüşken “30’uma geldim, lakin elde avuçta para yok” diyorsanız, ya kendinize güvenmiyorsunuz ya da artık yorulmaya başladınız. Para kazanmak ve kariyer yapmak için aldığınız ve alacağınız riskler önemlidir. Fakat bu risklerin nelere mal olacağını da iyi düşünmelisiniz. Kara kara yıllarca düşünmek yerine planlarınızı yaptıktan sonra uygulamaya geçerek, işin ucundan tutabilirsiniz. Unutmayın ki en iyi fikirler bile uygulanmadığında sönmeye mahkûmdur.

Hedeflerinizi ve Vizyonunuzu Belirleyin

Aynı bilgilerle aynı şeyi tekrar tekrar yapmak yerinizde saymaktan başka bir şey değildir. Bunun yerine ne olursa olsun bir yerden bir şeyler kapmaya çalışmalısınız. Yapmak istediklerinizi kaydetmek için kendinize bir defter alın. Böylelikle daha önce görmediğiniz ve pratik bilgileri de buraya ekleyebilirsiniz. Birçok insan bazı anlarda çok ince bilgileri duyabilir. Ya da “çok ilginç hayatımda ilk defa görüyorum” dediği anlar mutlaka vardır. Neleri başaracağınız duyularınızın ne kadar açık olduğuyla ilgilidir. Buca iş ilanlarını açarken sizlere hedefleriniz ve vizyonlarınız doğrultusundaki iş ilanlarını önünüze çıkacaktır. Böylelikle zaman kaybetmeden, moralinizi yitirmeden ve biran önce çalışmaya başlayarak para kazanmaya ilk adımınızı atabilirsiniz. Sağlam bir kariyer yapmak için öncelikle hedefinizi sürekli zihninizde canlandırarak, kendiniz üzerinde pozitif etki uyandırmalısınız.

Hedefinizi Somutlaştırın

Buca iş ilanlarında onlarca iş olduğu doğru. Fakat yeteneğiniz doğrultusunda bir iş bulmak zamanınızı alacaktır. Uzun vadeli planlar yapıyorsanız ve kariyer basamaklarını adım adım çıkmak istiyorsanız mutlaka kendinize bir rol model bulmalısınız. Örneğin her genç kadının güzellik konusunda bir dizi oyuncusunu benimsediğini örnek verebiliriz. Size en yakın gelen bir iş adamının hayatını okuyabilirsiniz. Günümüzdeki dünyaca ünlü zenginlerin hayatını okuyarak, nelerle uğraştığını ve zorluklarla nasıl mücadele ettiklerini görebilirsiniz. Böylelikle 35 yaşınıza gelmeden olmak istediğiniz kişiye dönüşebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin

Buca iş ilanlarında kendinizi geliştirebileceğiniz birçok iş bulunmaktadır. Fakat eğer acemi iseniz kurumsal bir firmada iş bulmanız zordur hatta onlarca kişisel gelişim kitabı okusanız da bunları nasıl gerçekleştireceğinizde emin olmayabilirsiniz. Evde ek iş yaparak, maddi durumunuzu kısa süre için düzeltseniz de uzun vadede karlı bir iş olmayacaktır. Mesleki yaşamınızın yanında sosyal ve ruhsal durumunuzu da iyileştirmenin yoluna bakarak, pozitif olmaya çalışmalısınız. Araştırmalara göre gülümsemek bile bir işverenin gözünde olumlu etki yapmaktadır. İş bulmak için asla pes etmemelisiniz. Aksine yeterli şartlarda yaşamayan insanlar her daim başarılı olan insanlardır. Hedeflerine kitlenmiş bir insan için buca iş ilanlarında her türlü zorluk eğlence gibi gelecektir.

Dilinizi Geliştirin

Dil geliştirmek insanların çoğu için imkansız gibi gelmektedir. Fakat işin içine girdikten sonra durum farklılaşıyor. Örneği sürekli yabancı dizi izleyen insanlar bile günlük konuşma dilini tanımaya başlamaktadırlar. Ne kadar çok dil demek o kadar çok iş ve işadamıyla tanışmak demek. Özellikle buca part time iş ilanları veya tam zamanlı iş ilanlarına başvururken dil, kesinlikle artı puan olacaktır. Ama asla bir dille yetinmemelisiniz. Zaten bir dil öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmekte kolay olacaktır.

Başka Alanlara Yönelin

Eğer bilişim alanıyla ilgileniyorsanız, bilgisayarın birçok sektörüne giriş yapabilirsiniz. Böylelikle İzmir iş ilanlarına başvururken işe alınma şansınız daha da çok artar. Bunun yanı sıra bilişim sektörü günümüzde çok etkin olduğu için evde çalışarak para kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Girdiğiniz her işte detaycı olarak, başkalarının görmedikleri şeyleri görmeniz hoş intiba bırakabilirsiniz. Bir işe başvuru yaparken ise gönderdiğiniz mailleri tekrar tekrar okuyun. Çünkü iyi kariyer yapmak için iyi bir okuyucu ve gözlemci olmanız gerekiyor. Karşınızdakine her şeyi net anlatmak çok önemlidir. Yöneldiğiniz alanlarda sürekli yenilikçi olun ve başka şeyler öğrenmeyi elden bırakmayın. Dünyanın en zengin insanlarına baktığınızda bu kadar paraya rağmen hala günün 13-14 saatini çalışmaya ayırmaktadırlar. Herkesin dediği gibi hazıra dağ dayanmaz J

Sektörleri Araştırın

Yapabileceğiniz ve kendi ilgi alanlarınızla alakalı olan her sektörü araştırın. Bazısına kafanız yatarsa, araştırma yapmaya devam edin. Yatırım yapmaya değecek bir sektör bulduğunuzda ve başarılı olduğunuzda Buca iş ilanlarında olmasa da farklı yerlerde kariyer yapabilirsiniz. Bir iş kolu farklı dallara ayrıldığından dolayı alt dallarını yapan pek çok insan olmayacağından şansınız daha çok artacaktır.

Yöneticilerle İyi Anlaşın

Bundan kastımız örneğin buca iş ilanlarında bulduğunuz bir işin işverenine yalancıktan iyi görünmek değildir. Aksine işvereninizle beraber ortak çözümler üretmektir.  Gerektiğinde bilgi birikiminizi göstermek için onu yönetin. Nelerin iyi nelerin kötü olacağını bildikleriniz üzerinden tartışarak, şirketin geleceğini emin adımlarla ilerletin. Tabi bunu her işveren sevmeyeceği için ufku geniş işverenlerin firmalarında çalışmanızı tavsiye ederiz. Önemli olan patronunuz için işi kolay hale getirmektir. Bu sayede kariyer adımlarını hızlıca atabilir ve sevilen biri haline gelebilirsiniz. Şirketinizde kendinize ait bir rol edinin ve çalışma alanınızı oluşturun. Böylelikle buca iş ilanlarında sorunlara karşı çözüm üreten biri olarak bilinebilirsiniz.

Problemlere Göğüs Gerin

Problemler sizi yavaşlatmaz aksine hızlandırır. Buca iş ilanlarında girdiğiniz bir iş sonrası problemler ardı sıra gelebilir.  Kısa sürede sizi yavaşlatsa da uzun vadede artık problemlere karşı bağışıklık kazanacağınız için hem hızlı çözer hale gelecek hem de artık sorunlar azalacaktır. Önemli olan sorunlara karşı ürettiğiniz pratik çözümlerdir. Akademik hayat her zaman üniversiteyle sınırlı değildir. Günlük yaşamda da kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabi bunu bir diplomayla yapmak ne olur ne olmaz iyi olacaktır. Bazı kurumsal firmalar ise okunulan okul yerine kişinin bilgi, tecrübe ve birikimine bakmaktadır. Öncelik her zaman bilginizi arttırmakta olsun.

İnsan Biriktirin

Buca iş ilanlarında işverenlerin en çok sevdiği şeylerden birisi de insanlar arasında tanınan biri olmanızdır. Tabi bu insanlarda iş adamları olması daha iyi olacaktır. Zaman harcadığınız her insan sizin sosyal ve ekonomik ağınızı genişletecektir. Tanıdığınız her insan bilgi, deneyim ve yeni bir anlamına gelebilir.

Kendinizi Tanıyın ve Vücudunuza İyi Bakın

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” mantalitesi ister buca iş ilanları olsun ister diğer işlerde olsun her zaman dikkat çekecektir.  Ayrıca iyi beslenmeniz bol su içmeniz, beyin sağlığınız için iyi olacaktır. İyi beyin demek aktif zeka ve yüksek başarı demektir. Vücudunuzun yanı sıra psikolojik sağlınızı da daima sağlam tutun. Yeni bir şeyler deneyerek, aklınızı sürekli aktif ve canlı tutun. Sağlam uyuyun ve güne enerjik başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir